top of page
Search

Svarbiausi reikalavimai kapinėse, kuriuos būtina žinoti

Mirus artimajam svarbu ne tik pasirūpinti laidojimo procesu, bet ir laidojimo vieta. Dažniausiai, jei yra šeimos kapavietės, mirusįjį norima laidoti toje pačioje vietoje, kaip ir kitus jo šeimos narius. Vis dėlto, labai svarbu žinoti, kad leidimą tam galite gauti tikrai ne visada. Todėl svarbu žinoti, kokie yra įstatymai ir kokie terminai galioja, norint toje pačioje kapavietėje laidoti dar vieną žmogų. 
Po kiek laiko galima laidoti žmogų toje pačioje kapavietėje?


Tiek Šakiuose, tiek kituose miestuose, laidoti kitą žmogų į tą patį kapą galima tik po 25 metų. Tai vadinamas ramybės laikas, per kurį negali būti laidojamas dar vienas žmogus. Ramybės laikotarpiu jis vadinamas todėl, kad būtent per tokį laikotarpį visiškai suyra palaidoto žmogaus kūnas iki kaulų. Iki tol jo judinti nedera.Anksčiau laidoti galima tik tuomet, jei palaikai laidojami urnoje. Įprastai kapo duobės gylis privalo būti 2 metrų gylio, tačiau urnai užtenka ir 1 metro gylio duobės. Būtent todėl nesuėjus 25 metų terminui galima į tą patį kapą laidoti kito žmogaus palaikus urnoje. Kitu atveju tenka rinktis kitą kapavietę. Išimtys nedaromos, kadangi įstatymuose numatyti būtent tokie reikalavimai. Taip pat svarbu žinoti, kad laidojant žmogaus palaikus karste, duobės gylis privalo būti 2 metrai, o plotis toks, kad karstas lengvai tilptų į duobę. 


Įdomu tai, kad nors terminas ir netrumpas, tame pačiame kape dažnai laidojama tikrai ne po vieną žmogų. Kai kur laidojamos net kelios kartos. 


Apie laidojimo tvarką 


Laidojimo leidimas išduodamas to miesto, miestelio ar kaimo savivaldybėje, seniūnijoje. Leidimas išduodamas žmogui, kuris pateikė prašymą ir mirties liudijimą. Leidimo išdavimas visiškai nieko nekainuoja. Laidoti įprastai galima nuo 9 valandos ryto iki 18 valandos vakaro. Visus šiuos dokumentus turite susitvarkyti patys. Laidojimo paslaugas teikianti įmonė už Jus gali sutvarkyti dokumentus dėl išmokos skyrimo.


Taisyklės laidojant urnoje


Kremuotų palaikų urnos laidojimas taip pat turi nustatytas galiojančias teisės normas ir įstatymus. Kai palaikai kremuoti, juos galima laidoti keliais būdais. Galima talpinti pelenus į krematoriumo kapsulę, galimą tik į urną arba į urną su pelenų kapsule viduje. Nesvarbu, užsandarinama kapsulė ar urna, tačiau į vidų kartu dedamas ir neyrantis 50 metų kremavimo žetonas. Šis žetonas išduodamas po to, kai kremuojami palaikai ir jie įtraukiami į registraciją. Žetone įspaudžiamas registracijos numeris. Jei kremavimu rūpinasi laidojimo paslaugų įmonė, ji pasirūpins ir žetonu.

 


Urną arba kapsulę galima laidoti įprastu būdu žemėje arba palikti saugoti kolumbariume. Dažnai klausiama, ar galima kur nors išbarstyti pelenus? Tačiau reikia žinoti, kad tai draudžia Lietuvos įstatyminiai aktai. Beje, norintiems laikyti urną namuose, svarbu žinoti, kad tai galima daryti tik 3 mėnesius. Po šio termino vis tiek būtina urną arba užkasti arba patalpinti kolumbariume. 


Apie krematoriumą ir laidojimo ritualus


Lietuvoje kūno kremavimas atsirado pakankamai neseniai. Vos prieš gerą dešimtmetį. Dabar tai vis labiau populiarėjantis palaikų laidojimo būdas. Juk senovėje laidojant kūną, jis taip pat būdavo sudeginamas. 


Kalbant apie ritualus, kai palaikai laidojami su urna, pastebima, kad vienodų jų nėra. Dažniausiai viskas priklauso nuo to, ko nori patys artimieji. Įprasta parvežti urną iš krematoriumo ir ją pastatyti šarvojimo salėje, uždegti žvakę, pamerkti gėlių. Taip yra galimybė dar kartą atsisveikinti ir pagerbti mirusįjį. Įprastai fone skamba ir muzika, kai kurie pasidalina prisiminimais. Kartais toks atsisveikinimas rengiamas ir gamtos apsuptyje, nors mūsų šalyje tai dar itin retas reiškinys. Dažnai pasirenkamas ir variantas, kai urna vežama į Bažnyčią, joje laikomos mišios už mirusįjį. O iš Bažnyčios urna vežama į laidojimo vietą. 


Kartais pasitaiko ir tokių atvejų, kai žmonės nori pašarvoti kūną ir tik po to, kai visi atsisveikina išvežti jį kremavimui. Tuomet tiesiai iš krematoriumo urna vežama laidoti. 

Na, o aš, atstovaudama laidojimo paslaugų sferą, noriu paraginti nebijoti kreiptis ir klausti to, kas neaišku. Kartais susiduriama su mirusiojo laidojimu pirmą kartą. Žmogui patyrus skausmą tuo metu per daug sudėtinga pasirūpinti ir visu laidojimo

organizavimu. Todėl visuomet geriausia patikėti visus rūpesčius įmonei. Taip būsite užtikrinti, kad viskas bus taip, kaip turi būti ir kaip norisi Jums. 

3,021 views

Commentaires


bottom of page