top of page
Search

Besikeičiantys laidojimo papročiai - kaip rengiamos šiuolaikiškos laidotuvės?

Šiuolaikinis pasaulis sparčiai keičiasi, su juo keičiasi ir laidojimo papročiai. Tai, kas buvo įprasta dar prieš dešimtmetį, dabar tampa vis mažiau aktualu. Mirusiojo išlydėjimas tampa vis modernesnis, atsisakoma tam tikrų nusistovėjusių papročių. Jei anksčiau žmonės budėdavo prie mirusiojo tris paras, dabar tai daroma itin retai. Dažnai pasirenkamas vienos dienos kuklus atsisveikinimas, o kartais net ir kelių valandų. Taip pat vargiai šiuolaikiškose laidotuvėse beišvysite raudas. Atsisveikinimo metu giedamos ramios giesmės, grojama lengva muzika. Kai kurie tiesiog leidžia muziką iš grotuvo, kuri skamba neįkyriai, tarsi raminantis fonas. Dažniausiai pasirenkama klasikinė muzika. 


Atsisveikinti su mirusiuoju vis dar priimtiniausia vieta – laidojimo namai. Šiuolaikiniai laidojimo namai modernūs, puikiai vėdinami, įrengti taip, kad artimiesiems būtų jauku ir patogu. Įprastai šalia šarvojimo salės įrengtas ir poilsio kambarys. 


Kalbant apie gėles, reikėtų paminėti, kad žmonės atsisako didelių vainikų. Ateinant pagerbti mirusiojo atnešama nedidelė gėlių puokštė ar net vienas gėlės žiedas. Taip laidotuvių metų kapas neapkraunamas daugybe vainikų, išlaikomas estetiškumas, be to, tausojama ir aplinka. Beje, Lietuvoje dažniausiai pasirenkamos baltos spalvos gėlės. Įdomu tai, kad užsienio šalyse itin populiarios įvairių spalvų gėlės. Jei mirusysis laidojamas urnoje, neškite tik po kelis gėlės žiedus. Ypatingai jei urna ne užkasama, o laikoma kolumbariume. Kadangi ten vietos vainikams ar krepšeliams tiesiog neužteks. 


Paskutiniais metais ypatingai išpopuliarėjo ne įprastas laidojimas, o kremavimas. Užsienyje populiarus atsisveikinimas po kremavimo velionio namuose ar kitoje jaukioje vietoje. Lietuvoje tokios tradicijos dar nėra populiarios, tačiau atsisveikinimas taip pat rengiamas. Kai kurie žiūri skaidres su nuotraukomis, klausosi muzikos, kuri patiko velioniui. Kalbant apie laidotuvių fotografavimą, tai taip pat jau senstanti tradicija. Anksčiau žmonės fotografuodavo kone kiekvieną laidotuvių momentą, dabar to nebedaro. 


Rengiant laidotuves šiais laikais stengiamasi laikytis estetikos, salė puošiama itin minimaliai. Karstai perkami kuklesni. Antkapiai taip pat mažesni, estetiškesni. Kapai puošiami gėlėmis, tačiau minimaliai, žmonės renkasi akmenukus, plokštes. Tai padeda išlaikyti kapą tvarkingą, kadangi daugelis tiesiog neturi laiko reguliariai lankytis kapinėse. 


Užuojautos pareiškimas mirusiojo artimiesiems


Kalbant apie laidojimo papročius reikėtų nepamiršti ir etiketo atvykus pareikšti užuojautos. Jei mirė Jūsų giminaitis ar artimas draugas, būtinai, jei tik turite galimybę pasisiūlykite savo paramą ir pagalbą. Taip parodysite, kad esate šalia ir mirusiojo artimieji gali pasikliauti Jumis bei prireikus kreiptis pagalbos. 


Jei išreiškiate užuojautą skambindami, galite susidurti su dilema, kaip tinkamai tai padaryti. Svarbiausia išlikti ramiam, taktiškam. Žmogus, kuriam reiškiate užuojautą patiria stresą, jaučia širdgėlą, todėl pasistenkite išlikti ramūs, išklausyti, santūriai užjausti. Taip pat neapkraukite papildomais klausimais. Jei užuojautą norite pareikšti po laidotuvių, tai padaryti reikėtų nepraėjus daugiau nei puse mėnesio. Vykstant į laidojimo namus nusiteikite, kad tai vieta, kurioje reikia išlikti ramiems, o pokalbiai vyksta poilsio kambarėlyje ar lauke. Nedera plepėti šarvojimo salėje, kur turėtų išlikti rimtis. Apranga oficialesnė, santūri, drabužiai neryškių spalvų. Žinoma, nebūtina rengtis juodai, drabužiai gali būti ir žemės spalvų ar net balti, tačiau santūrūs ir neiššaukiantys. 


Dažnai atvykus pasimetama, ar reikėtų aukoti pinigų. Tai jau tik Jūsų sprendimas. Neprivaloma, tačiau jei tik galite ir žinote, kad artimiesiems pagalba pravers, taip ir padarykite. Įprastai, pinigai įteikiami vokelyje. Anksčiau buvo populiarios specialios aukų dėžutės, tačiau paskutiniu metu jos pasitaiko vis rečiau. Todėl pinigai įteikiami asmeniškai. Laidojimo tradicijos vis tik labiausiai priklauso nuo pačių artimųjų. Mūsų laidojimo namai TYLA visuomet atsižvelgia į tai, kas svarbu mirusiojo artimiausiems žmonėms. Stengiamės padėti, nuoširdžiai patarti, o prireikus surengti laidotuves pagal visus norus.


 

620 views

Opmerkingen


bottom of page